6 nõuannet, kuidas valida lapsele sobivaim keelelaager välismaal
Keelelaager välismaal – koolide ja laagrite valik on tohutu. Kuidas leida enda lapsele see õige keelelaager? Millest tuleks alustada ja mida silmas pidada. Alljärgnevalt anname mõned soovitused.
Suved on maagilised, eks? Lastel on kooliaasta lõppenud, päevad on pikad ja vaba aega on küllaga. Üsna pea lapsed aga tüdinevad ja hakkab tunduma nagu laps, diivan ja nutitelefon/arvuti oleks justkui üksteise külge liimitud. Kuidas küll laps nutiseadmest uuesti kätte saada?
Hea uudis – siin tulebki appi keelelaager, kus laps saab tutvuda uute inimeste ja uue kultuuriga ning samal ajal arendada enda keeleoskust. Keelelaager on hea võimalus lapse suve sisustamiseks, kuid kuidas ometi leida sobiv laager just enda lapsele? Oleme kirja pannud 6 nõuannet, kuidas keelelaagrit valida.
1. Vali välja keel, mida soovid, et laps keelelaagris arendaks
See on tõenäoliselt kõige lihtsam valik, kuid samas ka kõige olulisem. Kas tahad, et laps jätkaks juba koolis pooleli olevaid inglise või vene keele õpinguid? Või soovid, et laps õpiks hoopis mõnd uut keelt? Äkki hoopis hispaania, itaalia, prantsuse või saksa keelt? Aga mida laps ise sooviks õppida? Siin on oluline otsustusprotsessi kaasata ka laps, kuna vastumeelselt keelt õppida pole mõtet, nii kaob lapse jaoks avastamisrõõm ja nauding keeleõppest.
2. Tee selgeks, mis on keelelaagri peamine eesmärk
Ütleme, et valisite koos lapsega välja inglise keele, kuid neid laagreid on ju nii palju erinevaid! Seetõttu on valiku tegemisel hea lähtuda keelelaagri eesmärgist. Valiku tegemisel mängib olulist rolli ka lapse vanus, sest mida noorem on osaleja (näiteks vanuses 8-11), seda piiratum on keelelaagrite valik.
Keelelaagri valikul tasuks mõelda järgmistele küsimustele. Kas tegu on lapse esimese keelelaagriga, mille peamiseks eesmärgiks võiks olla lõbus ajaviitmine ja keele keskkonnas keele õppimine ja praktiseerimine? Kas vaba aja programmis võiks sisalduda iga päev erinevad tegevused või võiks keeleõpe olla kombineeritud mõne kindla spordi- või hobitegevusega (tennis, kunst, ratsutamine, disain, jalgpall, ujumine vms)?
Kas tegu võiks olla keeletundide mahult standardse või intensiivsema kursusega? Või on vajadus konkreetsemalt valmistuda rahvusvaheliseks keeletestiks?
Kas laps on juba selles vanuses, et on mõelnud, mida tulevikus ülikoolis õppida? Suvekursus on heaks võimaluseks, et huvipakkuvast valdkonnast veidi rohkem aimu saada. 2-3 nädalane kursus annab üsna hea ettekujutuse sellekohta, kas see teema või valdkond on ikka see, mida tulevikus ülikoolis õppida võiks. Olgu selleks valdkonnaks siis meditsiin, loodusteadused, IT ja kodeerimine, disain vms. Kursusi on võimalik leida igale huvile.
Kui ei ole kindlat ettekujutust, milline kursus täpsemalt olla võiks, siis, tasub võtta aega, et sirvida valikuid ja vaadata, kas midagi tundub teistest rohkem huvi pakkuvat. Võib-olla jääb silma midagi sellist, mis lihtsalt kõlab huvitavalt ja tundub, et oleks huvitav seda proovinud. See huvi võib olla seotud mõne konkreetse tegevuse, akadeemilise oskusega või siis olla lihtsalt lõbus viis, et veeta paar nädalat ja arendada ühtlasi enda keeleoskust.
3. Keelelaagri asukoht
Tasub mõelda ka selle peale, millist riiki või millist linna eelistate. Koole, kes keelelaagreid pakuvad, on palju. Seega kui saate oma valikut kitsendada sellega, et teate, mis riik või isegi mis linn see olla võiks, siis teeb see edasise otsingu juba lihtsamaks.
Kui teil pole asukoha osas eelistusi, siis tasub siiski mõelda järgmistele küsimustele. Kas on mõni linn või piirkond, mida oled soovinud alati külastada? Kas kool võiks asuda mere ääres, linnas või eelistate pigem rahulikumat maaapiirkonda?
Kuna keelelaagrid toimuvad valdavalt suvel, siis tasub suvelaagrit valides mõelda ka puhkuse peale. Miks mitte valida sihtkoht, kus te pole kunagi varem käinud, aga mis tundub põnev koht avastamiseks? Koolide ekskursiooniprogramm hõlmab tihti lähedalasuvaid vaatamisväärsusi ja piirkonna kuulsamaid linnu. See on hea võimalus sellest kõigest osa saada ja avastada paiku, kuhu muidu ei satuks. Samuti tasub kaaluda varianti, et valida sihtkoht selliselt, et peale keelelaagri lõppu oleks võimalik seal lähistel veeta ka perepuhkus. Või mõelda hoopis perekursuse peale, kus keelekursusel saavad osaleda ka lapsevanem(ad).
4. Majutus – kas ühiselamu või peremajutus?
Siin on eelistus kindlasti individuaalne, aga arvestada võiks, et majutuse tüübi valiku paneb vahest paika ka lapse vanus (noorematele pakutakse valdavalt ainult ühiselamut) või kursuse temaatika (erinevate sportimisvõimalustega kursused on tavaliselt ühiselamumajutusega).
Kui kursus toimub mõne ülikooli või keskkooli territooriumil, siis annab ühiselamumajutus kindlasti hea ettekujutuse sellest, mis tunne võiks olla seal koolis päriselt õppida. Ühiselamu on mugav variant ka seetõttu, et kõik toimub ühel territooriumil, st ei ole vaja eraldi pere ja kooli vahet sõita.
Ühiselamumajutuse juures oleks hea enne uurida, mitu inimest tuba jagavad. Kas tegu on eraldi toaga või tuleb tuba teiste õpilastega jagada? Erinevatel õpilastel on erinevad soovid, seetõttu tuleks kindlasti enne välja uurida, millist tüüpi toad huvipakkuvas koolis on.
Peremajutuse puhul toimub majutumine kohalikus peres. Peremajutuses on õpilasel enda tuba ning peres toimub ka hommiku- ja õhtusöök. Peremajutus annab hea võimaluse lähemalt näha kohaliku pere elu ning see on ka hea võimalus keele praktiseerimiseks. Väga tihti on ühes peres mitu õpilast. Sellisel juhul tuleb tuba 1-2 teise õpilasega jagada.
Peremajutuses tuleb endale teadvustada, et viibid teise inimese kodus ja teises kultuuriruumis ning kõik ei pruugi olla sarnane sellega, nagu oled kodus harjunud. Ole avatud meelega ja valmis aktsepteerima teise pere reegleid.
5. Vaba aja tegevused ja ekskursioonid
Laste ja noorte keelelaagritel ja suvekursustel on üldiselt vaba aja ja ekskursiooniprogramm paketis sees. Mida aga võiks eelnevalt uurida on see, kas üritused toimuvad iga päev ja õhtu või on need programmis teatud päevadel. On näiteks variante, kus õpilastel on paar päeva nädalas õhtud või pärastlõunad vabad. Sellisel juhul on võimalik näiteks lisatasu eest broneerida juurde lisa ekskursioon või tegevus või kes seda teha ei soovi, saab vabadel õhtutel lihtsalt puhata või perega suhelda.
Keelelaagri valimisel on hea alati uurida koolide näidisprogramme, et saada aru, mis tegevused täpsemalt hinnas sisalduvad. Siin saavad kindlasti abiks olla Evenori haridusspetsialistid, kes on koolidega pidevas suhtluses ja saavad huvipakkuvad näidisprogrammid teile saata.
6. Konsulteeri oma ala professionaalidega
Erinevaid laagreid on palju ja kui keelaagri keel ja suunitlus on endale selgeks tehtud, on valik juba veidi väiksem. Sinu valikut lihtsustab ka see, et keelelaagrid on jaotatud vanuste kaupa, sest see, mis sobib näiteks 6-aastasele lapsele ei sobi 17-aastasele noorele.
Erinevate valikutega saad lähemalt tutvuda meie kodulehel ja kõigi küsimustega võid meile ka julgelt helistada ja kirjutada või veel parem, registreeri end tasuta konsultatsioonile ja aitame valida parima keelelaagri just Sinu lapsele!