fbpx

Keelelaager välismaal – mida tasuks teada?

Tule tasuta konsultatsioonile

Keelelaager välismaal – mida tasuks teada?

Kui keelelaagrid välismaal on Sinu jaoks uus teema, siis võib õigustatult tekkida palju küsimusi.

Mida lapsed seal ikkagi täpsemalt teevad? Kuidas on korraldatud tunnid ja millega sisustatud laste vaba aeg? Kus toimub majutus? Kes tegeleb transpordiga? Kas see kõik on ikka turvaline?
Et aidata veidi sellest teemast selgust saada, oleme kokku pannud alloleva info.

Üldine info

Kõige populaarsemad riigid, kus meie õpilased keelelaagrites käivad on Inglismaa, Malta, Iirimaa, Saksamaa, Hispaania, Prantusmaa, USA. Riikide valik on muidugi veel laiem ja sõltub ka sellest, mis keelt soovib laps arendada/õppida. Riikide ülevaate keelte kaupa leiate siit

Kõigil koolidel on kindlad laagrite toimumise kuupäevade vahemikud (need on kirjas ka meie kodulehel iga kooli juures). See tähendab seda, et antud vahemikus on võimalik laagriga alustada igal uuel nädalal.
Kohaleminek sihtkohta on tavaliselt laupäeval või pühapäeval (oleneb koolist) ning esimesed tunnid toimuvad esmasepäeval. Kindlasti on korraldatud ka laste järelvalve ja tegevused nädalavahetustel.

Esimene koolipäev

Esimesel koolipäeval teevad kõik uued õpilased kirjaliku keeletesti, mille alusel õpilased vastava tasemega gruppi jagatakse. Ühes keeleklassis on tavaliselt 10-15 õpilast (oleneb koolist ja valitud kursusest).

Keeletunnid toimuvad E-R. Igal hommikul on tavaliselt kaks pooleteise tunni pikkust õppesessiooni, millele järgneb lõuna. Intensiivsema keeleprogrammiga kursuste puhul õpitakse keelt ka pärastlõunal. Sõltuvalt majutuse tüübist ja koolist on lõunaks tavaliselt kas majutava pere poolt kaasa pandud pakitud lõuna või siis soe toit kooli sööklas.

Pärastlõunased tegevused

Pärastlõunal algab aktiivne vabaaja– ja ekskursiooniprogramm, mis võib kooliti olla väga erinev. Tüüpilised vabaajategevused pärastlõunal võivad olla tennise või jalgpalli trennid, ujumine, jalutuskäik kohalike vaatamisväärsustega tutvumiseks, aaretejahi mäng jne. Igal riigil ja laagril on oma programmid ja eripärad. Näiteks on Maltal teismelistel võimalik võtta sukeldumistunde ja näha imekaunist veealust loodust. Inglismaal on mitmeid koole, kes pakuvad võimalust keeleõpe mingi kindla spordi- või huvitegevusega kombineerida (tennis, jalgpall, ratsutamine, ujumine, fotograafia, tants vms). Treenerid ja juhendajad on kõik oma ala professionaalid.

Kõik vabaaja tegevused toimuvad õpitavas keeles ja mängulises vormis, mis lihtsustab omavahelist sõbrunemist. Keelebarjäär kaob märkamatult ja iseenesest!

Ka õhtune aeg on õpilastel sisustatud – toimuvad näiteks karaoke peod, moeshowd, salsa tantsuvõistlused, teatrietendused, kino jpm.

Nädalavahetused

Nädalavahetusel toimub tavaliselt täispikk ekskursioon mõnda tuntumasse linna. Inglismaa puhul võib selleks olla näiteks London, Cambridge, Oxford vms. Ekskursiooniprogramm on kooliti erinev. Mõned koolid pakuvad programmi nii laupäeval kui ka pühapäeval, teiste puhul võib pühapäev õpilastel olla vaba.

MAJUTUS JA TOITLUSTUS

Kus hakkab laps elama?
Majutuse tüüp oleneb koolist ja kursusest. On koole, mis pakuvad peremajutust või siis residents/ühiselamumajutust. On ka koole, kes pakuvad majutust hotellis.

Mida perekonnas elamine endast kujutab?
Kõik pered on läbinud hoolika politsei taustakontrolli. Õppuri toas on kindlasti olemas: kirjutuslaud ja lamp, voodi ja voodipesu ning riidekapp. Laste kursustel on toad enamasti jagatavad, ehk et ühes toas on 2-3 õpilast. Vannituba ja tualetti tuleb jagada perekonnaga.  Tuleb ka arvestada, et “pere” mõiste võib olla lai. Pere võib tähendada ema, isa ja laps(i), see võib aga olla ka lihtsalt üksikema või hoopis pensionil vanapaar, kelle lapsed on suureks kasvanud ning kes nüüd tühjalt seisvaid tube õpilastele välja rendivad. Hommiku- ja õhtusöök toimub peres, lõuna koolis või annab pere õpilasele kaasa pakitud lõuna.

Kas peres, kus laps peatub, on ka teisi temavanuseid õpilasi?
Jah, ühes peres on tavaliselt 2-3 õpilast. Samast rahvusest õpilasi üldiselt samasse peresse kokku ei panda. Kui kaks sõpra osalevad koos samal kursusel ja soovivad olla ka samas peres, siis on võimalik sellest koolile teada anda ja sellega arvestatakse.

Kas pererahva reeglitest tuleb kinni pidada?
Jah, kindlasti. Kõige parem on perega reeglid üle rääkida kohe saabudes, et ei tekiks arusaamatusi. Näiteks oleks õpilasel kasulik teada, kuidas toimub interneti kasutamine, kuidas on organiseeritud pesupesemine, mis kell on hommiku- ja õhtusöök jne.

Kuidas toimub peredes toitlutus?
Enamikel laste- ja noorteprogrammidel on hinna sees 3x päevas toitlustus.  Juhul kui lapsel on mingi toiduaine suhtes allergia või talumatus, tasuks seda kindlasti meile mainida ning saame selle broneeringus ära märkida.

Mida kujutavad endast ühiselamud?
Ühiselamu tingimused sõltuvad koolist. On koole, kes pakuvad üheseid tube, kuid üldiselt on toad jagatavad, 2-3 kohalised. Nooremate õpilaste (alla 10 a) puhul pakutakse vahest ka 4-6 kohalisi tube. See on kooliti väga erinev, seega soovitame seda broneeringut tehes üle täpsustada.
Ka ühiselamumajutusel on 3x päevas toitlustus hinna sees ning see on organiseeritud kooli enda sööklas.

REISIMINE JA TURVALISUS

Kes tegeleb lennupiletitega?
Kui Teil on endal reisiagent, keda kasutate, siis soovitame pöörduda tema poole või saate pileti ise mugavalt broneerida interneti teel.
Juhul, kui soovite piletite broneerimisel Evenori abi, siis aitame hea meelega. Broneerime pileti eraisiku moel ning enne ostu esitame Teile lennupiletite kohta arve.

Kas mu laps võib reisida üksinda, ilma vanemate saateta?
Jah, võib. Kuid näiteks Inglismaa puhul tuleb alla 12-aastastele lastele juurde broneerida lennukompanii spetsiaalne saatjateenus (UM service).  Saatjateenus tähendab, et lennukompanii esindaja saadab last alates Tallinna lennujaamast sihtkohani. Saatja viib lapse läbi passikontrolli lennukini, aitab hiljem pagasi kättesaamisel, vajadusel aitab ümberistumisel ühest lennukist teise ning vaatab noore reisija järele kogu reisi vältel. Saabumisel annab lennukompanii esindaja lapse üle kooli transfeerile, kes on lapsele vastu tulnud. Saatjateenuse hinnad olenevad lennufirmast. Samuti tuleb arvestada, et kõik lennufirmad saatjateenust ei paku (näiteks odavlennufirmad).

Kuidas toimub transport lennujaamast kooli?
Kõik koolid pakuvad eraldi transfeeri teenust lennujaamast. Vastavalt lapse lennuajale on kooli esindaja sihtkoha lennujaamas lapsel vastus. Kooli esindaja hoiab käes silti lapse ja/või kooli nimega ja kohtumise järgselt transporditakse laps turvaliselt tema majutusse (peresse, ühiselamusse).
On kursusi, kus edasi-tagasi transfeer on juba paketi hinna sees. Kui mitte, saab teenuse lisatasu eest juurde broneerida.

Kas laps peab sihtkohas kasutama ühistransporti?
Mõnedes koolides võimaldatakse lastel kasutada koolibussi, mis viib ja toob lapsed tasuta kooli. Vahel sõidutavad vastuvõtvad perekonnad ise lapsi kooli ja kodu vahel või on vaja kasutada kohalikku ühistransporti. Ühistranspordi marsruut ja bussinumbrid vaadatakse kindlasti enne majutava perega koos üle.
Ühiselamumajutusega laagritel asub üldjuhul majutuskompleks samal territooriumil õppehoonega, seega eraldi transporti kasutada pole vaja.

Kes tagab lapse turvalisuse tema välismaal oleku ajal?
Kuna keeleprogrammides osalevad lapsed alates kuuendast eluaastast, on laste turvalisus koolidele väga oluline. Lennukis ja lennujaamades hoolitsevad lapse eest lennukompanii töötajad, perekonnas on vastutus majutaval perel, ühiselamus on olemas vastav koolipoolne kasvataja, spordiüritustel on vastutajaks treener, ekskursioonidel – kooli esindaja, tundide ajal – õpetaja. Igaüks neist saab selle suure vastutuse eest ka lisatasu – just seetõttu on lasteprogrammid täiskasvanute omadest kallimad. Välismaal loetakse lapse turvalisuse tagamata jätmist raskeks kuriteoks, seetõttu suhtuvad koolid turvalisusse väga tõsiselt.

 

See oli lühidalt üldine ülevaade välismaa keelelaagritest. Koole ja programme on aga palju ning konkreetne laagri sisu ja detailid sõltuvad väga palju koolist. Seega, kui Teil tekkis loetuga seoses veel täpsustavadi küsimusi või soovite uurida mõne kooli või programmi kohta, siis võtke meiega julgelt ühendust ja aitame asjas selgust tuua.

Kui soovite veel teemaga tutvuda, siis oleme ka kirja pannud 6 nõuannet, kuidas valida lapsele sobivaim keelelaager välismaal