Mida tasub teada, kui soovid õppida IT-d
Meie igapäevaelu sõltub üha rohkem arvutitest. Õigemat aega IT õppimiseks pole kunagi varem olnud! Tasub siiski meeles pidada, et selle eriala jaoks ei pea sa olema tõsine computer geek – IT-alased oskused tulevad kasuks väga erinevatel ametikohtadel.
#1 Mida ma õppima hakkan?
IT (Computer Science) erialad on ehitatud ühe küsimuse ümber: kuidas me saame arvuti tegema seda, mida me tahame? Suur rõhk on tehisintellekti arendamisel. Kuigi programmide sisud on kooliti väga varieeruvad, tuleb siiski igal pool arvestada, et teemas on Java, Pythoni ja C++ arendamine. Lisaks praktilistele programmeerimisoskustele omandatakse ka üldisi teadmisi tarkvara, riistvara ja võrgusüsteemide kohta. Õpitakse süsteemide toimimist ning nende arengut ajas. Tuleb arvestada, et ka matemaatikast ei saa üle ega ümber.
#2 Millised eeldused peavad mul olema?
Kõrge hinne matemaatikas on ülimalt oluline. Samuti tuleb kasuks hea hinne füüsikas ning täiendavad matemaatikakursused (kui gümnaasiumis selline võimalus on). Kui on võimalus valikainena õppida programmeerimist või muud IT-ga seonduvat, on see väga hea, kuid kuna paljud koolid (ka Suurbritannias) sellist võimalust ei paku, ei ole see ka nõue. Eelnev programmeerimisalane oskus või kogemus ei ole kohustuslik, kuid arvestada tuleb, et motivatsioonikirjas tuleb oma huvi IT vastu põhjendada (kõrged palgad ei ole põhjendus), seega igasugune erialaga seonduv tegevus või iseseisvalt õpitud oskus tuleb vägagi kasuks.
#3 Millised väljavaated sellel erialal on?
Arvutioskused on igal pool hinnas ning kui ülikool on lõpetatud heade hinnetega, võib ka kohe esimesel töökohal hakata teenima väga hästi. Enamik lõpetajaid suundub tehnoloogiafirmadesse, kus tegeletakse kas veebi või tarkvara arendamisega, aga ka näiteks küberturvalisusega või arvutimängude ehitamisega. Töö ei pea aga ilmtingimata piirduma tehnoloogiafirmadega – tarkvara on võimalik arendada ka näiteks meditsiini- või finantssektori jaoks, avastamaks nii vähkkasvajaid kui maksupettusi. Samuti võib suunduda rahandusse või pangandusse, sest IT eriala lõpetanutel on head analüütilised oskused. Tegemist on tõesti reaalse eluga otseselt ühendatava erialaga, mis tagab asjalikule inimesele üsna kindlalt hea sissetuleku.
"*" indicates required fields