fbpx

Hollandisse õppima – õppelaen ja muud toetused

Tule tasuta konsultatsioonile

Hollandisse õppima – õppelaen ja muud toetused

Üks populaarsemaid põhjuseid, miks õpilased üle kogu maailma soovivad õppida Hollandis, on suhteliselt madalad õppetasud. Võrreldes riikidega nagu USA või Suurbritannia, on Hollandi õppemaks üsna mõistlik.

Kui Inglismaal on bakalaureuse astmes õppemaks 9 250 naela aastas, siis Hollandis on see 2 143 eurot (magistri ja doktoriõppe ning ka meditsiini eriala õppetasud on kõrgemad võrreldes bakalaureusega).

Allolevalt toome välja info, mida peaksid teadma, kui soovid õppida Hollandis ja seda just rahalist poolt silmas pidades.

Kuigi Hollandi õppemaks pole küll ülemäära suur, siis tuleb ka arvestada, et raha kulub nii elamise kui ka õppematerjalide peale. Seetõttu on hea teada, millised on võimalused Hollandis enda õpingute ja elamise rahastamiseks.

Õpingute rahastamine, ehk hollandi keeles studiefinanciering, on 3-osaline pakett, mille eesmärk on aidata õpilastel tasuda õppemaksu ja teisi elamisega seonduvaid kulusid. Kõigil osadel on omad nõudmised, mis tuleb täita, et rahalist abi saada. See tähendab ka, et mõni õpilane võib kvalifitseeruda kõigile kolmele osale ning mõni ainult ühele või kahele. Paketi kolm osa on: laen, lisatoetus ja reisimise toetus.

EU üliõpilastel on võimalik ka õpingute kõrvalt tööl käia, mis samuti aitab jooksvaid kulusid katta.

# Studiefinanciering/õpingute rahastamine

Õpingute rahastamine ehk studiefinanciering on Hollandi haridus- ja kultuuriministeeriumi – DUO – poolt pakutav rahastus. See koosneb kolmest komponendist: laen, lisatoetus ja reisimise toetus. Kõik õpilased ei saa taotleda kõiki kolme komponenti/toetust, see sõltub tingimustest, millele vastad. Üldised nõuded, millele pead vastama, on:

  • Oled Hollandi või EU/EEA kodanik.
  • Oled täiskoormusega üliõpilane.
  • Oled alla 30-aastane.
  • Oled ennast Hollandi omavalitsuses registreerinud. Registreerumisel saad BSN-i ja DigiD.
  • Sul on olemas Hollandi pangakonto (sobib ka Eesti pangakonto)

Vaatame nüüd kõiki kolme komponenti lähemalt.

1. LAEN

  • Õppelaen/Tuition Fee loan

Õppelaenu taotlemiseks pead sa olema EU/EEA kodanik. EU/EEA kodnikele on Hollandi õppemaks 2020 aastal 2143 € aastas. Maksimaalne laen on 178,58 eurot kuus.

Eksta boonus!

EU kodanikuna kehtib Sulle esimesel aastal vähendatud õppemaks ja seda lausa poole võrra! See tähendab, et esimesel aastal on õppemaks Sinule vaid 1071 €!

  • Tavalaen/Regular Loan

Tavalaenu saamiseks pead olema EU/EEA kodanik ja olema elanud Hollandis vähemalt viimased 5 aastat või töötama vähemalt 56 tundi kuus. Pea meeles, et pärast lõpetamist pead oma laenu(d) tagasi maksma. Maksimaalne tavalaen jaanuarist detsembrini 2020 on 494,39 eurot.

2.     LISATOETUS/SUPPLEMENTARY GRANT

Lisatoetus on toetus, mida ei pea tagasi maksma, kui lõpetad kooli 10 aasta jooksul. Sul on õigus selle toetuse saamiseks, kui vastad tavalaenu (Regular Loan) tingimustele ja sinu vanemate sissetulek kokku on madalam kui DUO kehtestatud piirmäär. DUO-l on kalkulaator, mille abil saad kontrollida, kas jääte lisatoetuse vahemikku.

Pea meeles, et kui sa pole elanud Hollandis vähemalt viis aastat, pead sa nii tavalaenu kui ka lisatoetuse saamiseks töötama Hollandi tööandja juures vähemalt 56 tundi kuus.

3.     REISIMISE TOETUS

Õpilase reisimise toetuse meede pakub Hollandi ühistranspordiga reisimisel allahindlust. See võimaldab õpilastel Hollandi ühistranspordiga sõita tasuta või soodushinnaga. Võimalik on valida nädalasisene või nädalavahetuse pakett (valikut on võimalik hiljem ka muuta).

Kui lõpetad kooli kümne aasta jooksul, siis reisimise toetust tagasi maksma ei pea. Kui sul kulub kooli lõpetamiseks rohkem kui 10 aastat, siis toetus muutub laenuks, mis tuleb tagasi maksta.

Reisimise toetuse saamiseks pead vastama tavalaenu (Regular Loan) nõuetele.

Millal saad tasuta reisida ja millal madalama hinnaga? Ja mis juhtub riigipühadel? Siit leiad selle kohta rohkem infot.

# Kuidas saab taotleda Studiefinanciering/õpingute rahastamist?

Kui Sul on olemas BSN ja DigiD, saad avalduse esitada interneti teel DUO kodulehel. Selleks logi oma DigiD abil DUO.nl lehel sisse.

Kui Sul pole võimalik avaldust veebi teel teha, saad vormid DUO kodulehelt alla laadida (vt login problems alt) ja postiga saata.

# Kuidas toimub laenu tagasimaksmine?

Kui võtad õpingute rahastamiseks laenu (tuition fee loan ja/või regular loan), siis tuleb see tagasi maksta.

Kahe esimese aasta jooksul pärast lõpetamist, ei pea sa veel midagi tagasi maksma (kuid soovi korral saad seda teha).

Peale kahte aastat, tuleb hakata oma laenu tagasi maksma. Laen tuleb tagasi maksta kuni 15 aasta jooksul või kuni 35 aasta jooksul.

Laenu maksad tagasi igakuiste osamaksetena, mille arvutab sulle DUO. Peaks olema täiesti võimalik laen tagasi maksta 15 aasta jooksul. Kui igakuine osamakse on liiga suur, saad esitada taotluse osamakse vähendamiseks. Võimalik on küsida ka maksepuhkust maksimaalselt viieks aastaks.

Intress muutub igal aastal.

# Reisimise toetus ja lisatoetus

Kui sa lõpetad kooli 10 aasta jooksul, siis reisimise- ja lisatoetust tagasi maksma ei pea! Reisimiseks mõeldud toetust saad kasutada 5 aastat. Oluline on aga meeles pidada, et pead ise reisimise toetuse tühistama, kui Sinu Studiefinanciering lõpeb. Kui unustad või lõpetad selle liiga hilja, trahvitakse sind 97 € poole kalendrikuu eest.

Pea aga meeles, et kui Sa ei lõpeta 10 aasta jooksul, siis pead ka need toetused tagasi maksma!

Siit leiad 5 põhjust, miks tasub õppida just Hollandis

Kui soovid teada, milliseid erialasid saab Hollandis inglise keeles õppida, siis tutvu koolidega lähemalt siin

Kui sul tekib küsimusi/kahtlusi koolide, eriala või tingimuste kohta, siis võta julgelt ühendust Evenori haridusspetsialistidega, kes sind hea meelega abistavad.

Tule tasuta konsultatsioonile