fbpx

10 soovitust ülikooli esimeseks aastaks

Tule tasuta konsultatsioonile

10 soovitust ülikooli esimeseks aastaks

Sinu esimene ülikooliaasta on suure tõenäosusega elu üks kõige huvitavamaid aegu. Ühtlasi on see ka suurte muutuste aeg – harjud iseseisva eluga kodust eemal, õpid palju iseenda kohta, kohtud uute sõpradega, kellest kujunevad olulised inimesed Sinu järgnevaks eluks. Kasuta ära Sulle pakutavad võimalused! Ülikooli esimene aasta on tõenäoliselt parim aeg selle kõigega tegelemiseks.

1. Tutvu uue ümbrusega

Kutsu kokku oma uued sõbrad ning planeerige aeg uue linna avastamiseks. Tutvuge kohalike vaatamisväärsustega, külastage erilisi pubisid ja restorane ning jalutage kohalikes parkides. See annab Sulle linnast hea ülevaate ning tunned ennast kindlamalt ringi liikudes. On hea seda teha ülikooli esimesel aastal, kui oled veel värske. Hiljem oled suure tõenäosusega rohkem seotud oma õpingutega ning aega linnaga uudistamiseks niipalju enam ei ole.
Kindlasti tasub külastada ka sõpru, kes lähedalasuvates linnades elavad/õpivad. Uuri kindlasti tudengitele mõeldud rongipiletite soodustusi!

2. Tegele uue hobiga

Ülikoolid pakuvad hulgaliselt erinevaid hobi-, spordi- ja huviringe. Esimene aasta on suurepärane aeg millegi uue proovimiseks. Pane oma nimi kirja erinevate huviklubide nimekirja ning proovi erinevaid valikuid! Sa ei pea kõikide hobidega tegelema jääma. Kindlasti tasub aga ära käia esimesel kokkusaamisel ja vaadata, kuidas tundub ning millise tegevusega saaksid ka ajaliselt tegeleda.
Ülikool on suurepärane aeg võtmaks vastu uusi huvitavaid väljakutseid, tulema välja oma mugavustsoonist ning tegelema asjadega, mida Sa ehk muidu proovinud ei oleks. Positiivne on siinjuures ka see, et kohtud paljude huvitavate inimestega väljaspool oma kursust.

3. Õpi uusi oskusi

Ülikool on suurepärane koht uute oskuste õppimiseks ja seeläbi oma CV täiustamiseks. Sa võid näiteks õppida uue võõrkeele või arendada oma teadmisi ja oskusi muude tegevuste kaudu, mida ülikool pakub. Võid näiteks liituda ülikooli väitlusklubiga või kaasa lüüa vabatahtlikes organisatsioonides (näiteks AIESEC). Sellised ühendused on suurepäraseks võimaluseks suhtlusringkonna laiendamiseks ja enesekindluse kasvatamiseks. Samuti arenevad Sinu oskused avaliku esinemise, initsiatiivi võtmise, meeskonnatöö ning projektide valdkondades. Need kõik oskused ja kontaktid võivad Sind viia sammukese lähemale Sinu tulevasele töökohale.

4. Ela täiel rinnal sisse ülikooli traditsioonidesse

Enamikel ülikoolidel on oma kindlad traditsioonid, alustades pidulikest kuni lõpetades veidrateni. Ülikooli esimene aasta on aeg, et sellistesse traditsioonidesse täielikult sisse elada. Ülikooli viimastel aastatel võivad mõned üritused Sulle juba  jaburad tunduda või oled lihtsalt juba nii hõivatud, nii et naudi neid tegevusi pigem oma esimesel aastal. Hiljem oled suure tõenäosusega sellistest üritustest välja kasvanud. Pane selga naljakas kostüüm ülikooli Halloweeni peol, võta osa heategevuslikest üritustest ja teema-pidudest. See on hea võimalus oma uute sõpradega lõbusalt aega veeta ning pealegi on Sul hiljem ülikooliajast toredad mälestused, mida meenutada.

5. Ole vabatahtlik

Suure tõenäosusega on Sul ülikooli esimesel aastal kõige enam aega selliste asjadega tegelemiseks. Vabatahtlik kogemus kuskil organisatsioonis/projektis on järjekordne hea võimalus oma CV täiendamiseks ning tulevase tööandja silmis huvi tekitamiseks. Vabatahtlik kogemus õpetab Sulle hea meeskonna töö oskusi, arendab efektiivsust ja suhtlemisoskust.

6. Hangi poole kohaga töö

Poole kohaga töö paralleelselt õpingutega annab samuti hea kogemuse ning samuti väikese lisa sissetuleku oma elamiskulude katmiseks Esimesel aastal on Sul arvatavasti tööl käimiseks kõige rohkem aega.  Mida intensiivsemaks muutuvad õpingud ülikooli teisel ja kolmandal aastal, seda vähem jääb Sulle aega tööl käimiseks.

7. Organiseeri majutus järgmiseks õppeaastaks

Esimesel aastal peaksid kindlasti ka mõtlema järgmise aasta majutuse peale. Mõned ülikoolid pakuvad ühiselamukohti eelisjärjekorras ainult esmakursuslastele. Seega kui kohti ei jätku, pead ehk otsima endale korteri üürimiseks. Mida varem hakkad selle peale mõtlema seda parem. Kellega koos korter üürida? Kui kaugel ülikoolist asub korter ja kui pikalt oled Sa valmis igapäevaselt sõitma? (kulud transpordile ja mugavus) Millised on korterite üürihinnad ning kui palju oled valmis maksma? Paljudes ülikoolides on olemas nõustajad, kes majutusalast infot ja soovitusi õpilastele jagavad.

 8. Õpi koostama oma eelarvet

Eelarve koostamine ja teadmine kuhu ja kui palju saad kulutada on ülikooliajal väga oluline. Kasuta soodustuste saamiseks tudengikaarti ja –kuponge.

9. Õpi tundma ülikooli raamatukogu

Viimasel õppeaastal veedad suure tõenäosusega väga palju aega ülikooli raamatukogus. On hea, kui Sa juba selleks ajaks tead, kus midagi asub ning kuidas kasutada raamatukogu otsingusüsteemi. Harjuta ennast raamatukogus õppima, leiad seal kindlasti endale kõige sobivama ja meeldivama koha õppimiseks. Raamatukogu võib olla väga mõnus koht õppimiseks ja tekitada Sinus õige õppimismeeleolu.

10. Võta osa ülikooli poolt organiseeritud reisidest

Märkad kindlasti, et ülikool oraganiseerib tudengitele mitmeid soodushindadega väljasõite, olgu nendeks siis teatri väljasõidud või linnakülastused. Lisaks on see heaks võimaluseks uute sõpradega kohtumiseks ning ümbruskonnaga tutvumiseks tudengisõbralike hindadega.

Kasuta ülikooli-aega maksimaalselt ja haara võimalustest, mis Sulle pakutakse. Kindlasti ei tähenda see seda, et peaksid oma õpingud esimesel aastal unarusse jätma! Ükski äärmus ei ole hea. Leia tasakaal oma tegemistes ja anna alati endast parim!
Tugev vundament hariduses on oluline, et sinna oleks võimalik järgmistel aastatel uusi kihte laduda!

Küsimuste korral võta julgesti ühendust Evenori haridusspetsialistidega!

Tule tasuta konsultatsioonile